890303326003CS.pdf
| Image |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | WCAP-FTBP | WCAP-FTBP | WCAP-FTBP | WCAP-FTBP | WCAP-FTBP |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.15 µF | 0.15 µF | 0.15 µF | 0.15 µF | 0.15 µF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | - | - | - | - | - |
| VoltageRating-DC | 630V | 630V | 630V | 630V | 630V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 125.49 mOhms | 125.49 mOhms | 125.49 mOhms | 125.49 mOhms | 125.49 mOhms |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) | 1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) |