AH72513609-A.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AH72513609-A.
| Image |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | AH7 | AH7 | AH7 | AH7 | AH7 |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Circuit | SPST-NC | SPST-NC | SPST-NC | SPST-NC | SPST-NC |
| SwitchFunction | On-Mom | On-Mom | On-Mom | On-Mom | On-Mom |
| CurrentRating(Amps) | 5A (AC), 500mA (DC) | 5A (AC), 500mA (DC) | 5A (AC), 500mA (DC) | 5A (AC), 500mA (DC) | 5A (AC), 500mA (DC) |
| VoltageRating-AC | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| VoltageRating-DC | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| MountingType | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| TerminationStyle | Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm) | Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm) | Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm) | Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm) | Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm) |
| IngressProtection | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| OperatingForce | 60gf | 60gf | 60gf | 60gf | 60gf |
| ReleaseForce | 10gf | 10gf | 10gf | 10gf | 10gf |
| Pretravel | 0.063 (1.6mm) | 0.063 (1.6mm) | 0.063 (1.6mm) | 0.063 (1.6mm) | 0.063 (1.6mm) |
| DifferentialTravel | 0.020 (0.5mm) | 0.020 (0.5mm) | 0.020 (0.5mm) | 0.020 (0.5mm) | 0.020 (0.5mm) |
| Overtravel | 0.030 (0.76mm) | 0.030 (0.76mm) | 0.030 (0.76mm) | 0.030 (0.76mm) | 0.030 (0.76mm) |