| Image |
| Fabricant | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Series | AISM-1812H | AISM-1812H | AISM-1812H | AISM-1812H | AISM-1812H |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Type | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Material-Core | - | - | - | - | - |
| Inductance | 6.8 µH | 6.8 µH | 6.8 µH | 6.8 µH | 6.8 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| CurrentRating(Amps) | 600 mA | 600 mA | 600 mA | 600 mA | 600 mA |
| Current-Saturation(Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DCResistance(DCR) | 350mOhm Max | 350mOhm Max | 350mOhm Max | 350mOhm Max | 350mOhm Max |
| Q@Freq | 10 @ 7.96MHz | 10 @ 7.96MHz | 10 @ 7.96MHz | 10 @ 7.96MHz | 10 @ 7.96MHz |
| Frequency-SelfResonant | 28MHz | 28MHz | 28MHz | 28MHz | 28MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| InductanceFrequency-Test | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz |