BFC238351243.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC238351243.
| Capacitance | 0.024 µF | 0.024 µF | 0.024 µF | 0.024 µF | 0.024 µF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| VoltageRating-AC | 550V | 550V | 550V | 550V | 550V |
| VoltageRating-DC | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) | 1600V (1.6kV) |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm) | 1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm) | 1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm) | 1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm) | 1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) | 0.709 (18.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) |