G3SBA60L-5702M3/45.pdf
| Image |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| DiodeType | Single Phase | Single Phase | Single Phase | Single Phase | Single Phase |
| Technology | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Voltage-PeakReverse(Max) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-AverageRectified(Io) | 2.3 A | 2.3 A | 2.3 A | 2.3 A | 2.3 A |
| Voltage-Forward(Vf)(Max)@If | 1 V @ 2 A | 1 V @ 2 A | 1 V @ 2 A | 1 V @ 2 A | 1 V @ 2 A |
| Current-ReverseLeakage@Vr | 5 µA @ 600 V | 5 µA @ 600 V | 5 µA @ 600 V | 5 µA @ 600 V | 5 µA @ 600 V |