| Image |
| Fabricant | Lumileds | Lumileds | Lumileds | Lumileds | Lumileds |
| Series | LUXEON V2 | LUXEON V2 | LUXEON V2 | LUXEON V2 | LUXEON V2 |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Neutral | White, Neutral | White, Neutral | White, Neutral | White, Neutral |
| CCT(K) | 4000K | 4000K | 4000K | 4000K | 4000K |
| Flux@85°CCurrent-Test | 315lm (Typ) | 315lm (Typ) | 315lm (Typ) | 315lm (Typ) | 315lm (Typ) |
| Flux@25°CCurrent-Test | - | - | - | - | - |
| Current-Test | 700mA | 700mA | 700mA | 700mA | 700mA |
| Voltage-Forward(Vf)(Typ) | 2.83V | 2.83V | 2.83V | 2.83V | 2.83V |
| Lumens/Watt@Current-Test | 159 lm/W | 159 lm/W | 159 lm/W | 159 lm/W | 159 lm/W |
| CRI(ColorRenderingIndex) | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Current-Max | 1.2A | 1.2A | 1.2A | 1.2A | 1.2A |