LM1117DTX-2.85/NOPB.pdf
| Image |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 15V | 15V | 15V | 15V | 15V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 2.85V | 2.85V | 2.85V | 2.85V | 2.85V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA | 1.2V @ 800mA |
| Current-Output | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA | 800mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Current-Supply(Max) | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |
| PSRR | 75dB (120Hz) | 75dB (120Hz) | 75dB (120Hz) | 75dB (120Hz) | 75dB (120Hz) |
| ControlFeatures | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C |