M550B507K025AT.pdf
| Image |
| Fabricant | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET |
| Package/Case | M55 Module | M55 Module | M55 Module | M55 Module | M55 Module |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | M55 | M55 | M55 | M55 | M55 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 500 µF | 500 µF | 500 µF | 500 µF | 500 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 60mOhm @ 100kHz | 60mOhm @ 100kHz | 60mOhm @ 100kHz | 60mOhm @ 100kHz | 60mOhm @ 100kHz |
| MountingType | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Size/Dimension | 1.906 L x 1.110 W (48.40mm x 28.20mm) | 1.906 L x 1.110 W (48.40mm x 28.20mm) | 1.906 L x 1.110 W (48.40mm x 28.20mm) | 1.906 L x 1.110 W (48.40mm x 28.20mm) | 1.906 L x 1.110 W (48.40mm x 28.20mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.445 (11.30mm) | 0.445 (11.30mm) | 0.445 (11.30mm) | 0.445 (11.30mm) | 0.445 (11.30mm) |
| LeadSpacing | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) | 0.453 (11.50mm) |