MCS0402PD1002DE500.pdf
| Image |
| Series | MCS HP | MCS HP | MCS HP | MCS HP | MCS HP |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 10 kOhms | 10 kOhms | 10 kOhms | 10 kOhms | 10 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% |
| Power(Watts) | 0.2W, 1/5W | 0.2W, 1/5W | 0.2W, 1/5W | 0.2W, 1/5W | 0.2W, 1/5W |
| Composition | Thin Film | Thin Film | Thin Film | Thin Film | Thin Film |
| TemperatureCoefficient | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Size/Dimension | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.015 (0.37mm) | 0.015 (0.37mm) | 0.015 (0.37mm) | 0.015 (0.37mm) | 0.015 (0.37mm) |