MKT1820722065M.pdf
| Image |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MKT1820 | MKT1820 | MKT1820 | MKT1820 | MKT1820 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 220 µF | 220 µF | 220 µF | 220 µF | 220 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| VoltageRating-AC | 40V | 40V | 40V | 40V | 40V |
| VoltageRating-DC | 63V | 63V | 63V | 63V | 63V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 1.654 L x 0.945 W (42.00mm x 24.00mm) | 1.654 L x 0.945 W (42.00mm x 24.00mm) | 1.654 L x 0.945 W (42.00mm x 24.00mm) | 1.654 L x 0.945 W (42.00mm x 24.00mm) | 1.654 L x 0.945 W (42.00mm x 24.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.732 (44.00mm) | 1.732 (44.00mm) | 1.732 (44.00mm) | 1.732 (44.00mm) | 1.732 (44.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| LeadSpacing | 1.476 (37.50mm) | 1.476 (37.50mm) | 1.476 (37.50mm) | 1.476 (37.50mm) | 1.476 (37.50mm) |