RB238NS150TL.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB238NS150TL.
| Image |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| DiodeType | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage-DCReverse(Vr)(Max) | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V |
| Current-AverageRectified(Io)(perDiode) | 40A | 40A | 40A | 40A | 40A |
| Voltage-Forward(Vf)(Max)@If | 870 mV @ 20 A | 870 mV @ 20 A | 870 mV @ 20 A | 870 mV @ 20 A | 870 mV @ 20 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| ReverseRecoveryTime(trr) | - | - | - | - | - |
| Current-ReverseLeakage@Vr | 30 µA @ 150 V | 30 µA @ 150 V | 30 µA @ 150 V | 30 µA @ 150 V | 30 µA @ 150 V |
| OperatingTemperature-Junction | 150°C | 150°C | 150°C | 150°C | 150°C |