SBR10150CTL-13.pdf
| Image |
| Series | SBR® | SBR® | SBR® | SBR® | SBR® |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| DiodeType | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage-DCReverse(Vr)(Max) | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V |
| Current-AverageRectified(Io)(perDiode) | 5A | 5A | 5A | 5A | 5A |
| Voltage-Forward(Vf)(Max)@If | 940 mV @ 5 A | 940 mV @ 5 A | 940 mV @ 5 A | 940 mV @ 5 A | 940 mV @ 5 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| ReverseRecoveryTime(trr) | - | - | - | - | - |
| Current-ReverseLeakage@Vr | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V | 100 µA @ 150 V |