T556B256K050AT.pdf
| Image |
| Fabricant | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | T556 | T556 | T556 | T556 | T556 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 25 µF | 25 µF | 25 µF | 25 µF | 25 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 170mOhm @ 100kHz | 170mOhm @ 100kHz | 170mOhm @ 100kHz | 170mOhm @ 100kHz | 170mOhm @ 100kHz |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size/Dimension | 0.965 L x 0.335 W (24.50mm x 8.50mm) | 0.965 L x 0.335 W (24.50mm x 8.50mm) | 0.965 L x 0.335 W (24.50mm x 8.50mm) | 0.965 L x 0.335 W (24.50mm x 8.50mm) | 0.965 L x 0.335 W (24.50mm x 8.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.378 (9.60mm) | 0.378 (9.60mm) | 0.378 (9.60mm) | 0.378 (9.60mm) | 0.378 (9.60mm) |