RSA0E561MCN1GS.pdf
| Image |
| Fabricant | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| Series | FPCAP, RSA | FPCAP, RSA | FPCAP, RSA | FPCAP, RSA | FPCAP, RSA |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer | Polymer |
| Capacitance | 560 µF | 560 µF | 560 µF | 560 µF | 560 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 13mOhm | 13mOhm | 13mOhm | 13mOhm | 13mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 360 mA @ 120 Hz | 360 mA @ 120 Hz | 360 mA @ 120 Hz | 360 mA @ 120 Hz | 360 mA @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 3.6 A @ 100 kHz | 3.6 A @ 100 kHz | 3.6 A @ 100 kHz | 3.6 A @ 100 kHz | 3.6 A @ 100 kHz |
| Impedance | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) | 0.248 Dia (6.30mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) |
| SurfaceMountLandSize | 0.256 L x 0.256 W (6.50mm x 6.50mm) | 0.256 L x 0.256 W (6.50mm x 6.50mm) | 0.256 L x 0.256 W (6.50mm x 6.50mm) | 0.256 L x 0.256 W (6.50mm x 6.50mm) | 0.256 L x 0.256 W (6.50mm x 6.50mm) |