CFS1/2CT52R202J.pdf
| Image |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Series | CF | CF | CF | CF | CF |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 2 kOhms | 2 kOhms | 2 kOhms | 2 kOhms | 2 kOhms |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power(Watts) | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Carbon Film | Carbon Film | Carbon Film | Carbon Film | Carbon Film |
| Features | - | - | - | - | - |
| TemperatureCoefficient | -450/ +350ppm/°C | -450/ +350ppm/°C | -450/ +350ppm/°C | -450/ +350ppm/°C | -450/ +350ppm/°C |
| Size/Dimension | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Height-Seated(Max) | 0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm) | 0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm) | 0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm) | 0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm) | 0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm) |